otobüs kiralama minibüs kiralama yolcu taşımacılığı yolcu transferi servisi
English Deutsch Pусский Polska Nederlands İtaliano Français Português עברית Danks Suomi Norsk Svenska Український Română български فارسی العربية ελληνικά
antalya transfer hizmetleri
antalya transfer firması
transfer şirketi
transfer firmaları

Ticari araçlarda kış lastiği uygulaması zorunluluğu yasası kimler kışları kullanılan lastikleri takmakla zorunlu cezası uygulama süresi lastik özellikleri işaretleri

ulaşım servisi

Kış lastiği kime zorunlu? Söz konusu uygulama 1 Aralık tarihinden itibaren başlıyor. Ancak hangi araçların kışları lastiklerini takmasının zorunlu olduğu konusunda kamuoyunda hala kafa karışıklıkları yaşanıyor.

Kışları özel lastik kullanımı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanan, ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’ ve buna bağlı olarak yayınlanan genelgeler ile düzenlenmiştir.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden; kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ‘A türü yetki belgeleri’ne kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kışın koşullarına uygun lastikleri kullanılması zorunludur.
Söz konusu zorunluluk; hava şartlarının gerektirmesi halinde Bakanlıkça 1 ay artırılabilir. Şehir içi taşımacılıkta lastiklerle ilgili uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır. Yol kenarı denetlemelerinde yukarıda belirtilen araçlardan kış lastiği takmayanlara 519 TL ceza uygulanacak ve araç bu eksiğini yerine getirene kadar trafikten men edilecektir.

Binek otolar için bu yasa zorunlu mu? Yasa sadece ticari araçları zorunlu tutmakla birlikte sürücülerin kendi can ve emniyetleri için mevsime uygun lastikleri olan araçla seyehat etmeleri tavsiye edilir. Kaplama lastikten kış lastiği olur mu? Kaplama lastik standardını ifade eden, UN/ECE R 108 ve R-109 regülasyonu olan lastikler denetimlerden geçmektedir.

HABERLER ANASAYFA'YA DÖN

Ticari araç ile taşımacılık yapan firmalar A1 A2 A3 D1 D2 D3 yetki belgeleri bu araçları kullanan şöförler ise SRC ve psikoteknik belgelerine sahip olması yasal bir zorunluluktur.